W okresie letnim 2022 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Olsztynie rozpoczęło kampanię informacyjno – promocyjną dla mieszkańców Olsztyna i okolic pt. „EkoKomfort w Twoim domu! Oszczędzaj ciepło – obniż rachunki – dbaj o środowisko”. Kampania ma na celu uświadomienie odbiorcom możliwości i metod, które wystarczy stosować w codziennym życiu, by zmniejszyć zużycie energii i zaoszczędzić na ogrzewaniu, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu cieplnego. Akcja pokazywała, jakie znaczenie dla środowiska oraz zdrowia ma odpowiednia regulacja temperatury w domu. Optymalny poziom ciepła w domu wpływa na poprawę samopoczucia i komfort życia, obniżenie wydatków na ciepło, a także ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą kampanią.
Materiał filmowy w Telewizji Olsztyn
Spot radiowy
Ulotka
Informacje w komunikacji miejskiej
Lekcje o oszczędzaniu ciepła w olsztyńskich przedszkolach
W miesiącach styczeń-maj 2023 pracownicy MPEC odwiedzili ok. 70 olsztyńskich grup przedszkolnych, przeprowadzając ekologiczne pogadanki na bazie autorskich, edukacyjnych kolorowanek. W zajęciach wzięło udział blisko 2 tysiące pięcio- i sześciolatków. W 2024 roku lekcje są kontynuowane na podstawie wniosku zainteresowanej placówki.
Artykuł w biuletynie Dobre Ciepło 1/2023 – Spotkania z ciepłem i ekologią
Zasady racjonalnego korzystania z ogrzewania
- Utrzymuj temperatury na stałym, optymalnym poziomie w ciągu całego roku: 20°C w pokoju dziennym, 18°C w kuchni i sypialni, a 22°C w łazience.
- Dokładnie zamykaj drzwi i okna w pomieszczeniach wspólnych, takich jak klatki schodowe, piwnice, pralnie czy suszarnie.
- Wietrz pomieszczenia – krótko, lecz intensywnie, otwierając szeroko okno. 5 minut przed wietrzeniem przykręć ogrzewanie i włącz po zamknięciu okien.
- Obniżaj intensywność ogrzewania podczas nieobecności w domu, w nocy, a także w rzadko użytkowanych pomieszczeniach. Pamiętaj jednak, że różnica pomiędzy temperaturą docelową, a obniżoną nie powinna być większa niż 3 stopnie.
- Nie przegrzewaj pomieszczeń.
- Sprawdź odpowietrzenie grzejników w momencie rozpoczęcia ogrzewania.
- Pozwól ciepłemu powietrzu kierować się do środka pomieszczenia. Sprzyja temu zamontowanie półki nad grzejnikiem i/lub ekranu zagrzejnikowego odbijającego ciepło.
- Zamontuj zawory termostatyczne, regulujące dopływ ciepła do grzejników.
- Pamiętaj, aby maksymalnie wykorzystywać położenie pomieszczeń względem słońca. W ciągu dnia nie zasłaniaj okien.
- Odsłoń grzejniki. Pozbądź się obudów i długich zasłon.