Już w przyszłym roku do miejskiej sieci ciepłowniczej trafi ciepło z biomasy. Dziś wmurowano kamień węgielny pod budowę Ciepłowni Kortowo BIO. Budowany obecnie nowy kocioł zasilany zrębkami drzewnymi jest elementem strategii przebudowy całego systemu wytwarzania ciepła w Olsztynie.
Ciepło z biomasy będzie trafiać do mieszkańców Olsztyna już w przyszłym roku. Nowa instalacja pozwoli na wytworzenie w sezonie grzewczym ok. 490 TJ ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej, co pozwoli na ogrzanie około 930 tys. m2 mieszkań naszych odbiorców – informuje Konrad Nowak Prezes MPEC Sp. z o.o. Moc cieplna kotła zasilanego biomasą będzie wynosić 25 MW. Dodatkowo instalacja będzie wyposażona w układ odzysku ciepła, który może odzyskać ze spalin nawet do 4 MWt przy zachowaniu odpowiednich parametrów spalin oraz wody.
Analizując obecne trendy w ciepłownictwie oraz zmiany otoczenia, szczególnie w kontekście środowiskowym i związanej z tym legislacji, uznaliśmy, że nie możemy dalej bazować na systemie, w którym prawie 100% ciepła produkowane jest w oparciu o węgiel – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna i dodaje – dlatego ta inwestycja jest pierwszym krokiem do uzyskania świadectwa Efektywnego Energetycznie Systemu Ciepłowniczego.
Do spełnienia tego kryterium potrzebna jest budowa innych niż konwencjonalne źródeł, pracujących na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej. Brak statusu efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego praktycznie uniemożliwia pozyskiwanie finansowań na inwestycje ze środków unijnych. Kolejnym powodem podjęcia tego zamierzenia jest ucieczka przed rosnącymi kosztami uprawnień do emisji CO2, które mają coraz drastyczniejszy wpływ na kształtowanie ceny ciepła – dodaje – Konrad Nowak.