Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC) oraz Dobra Energia dla Olsztyna (inwestor) koncentrują swoje działania na weryfikacji przyczyn, zabezpieczeniu instalacji oraz usuwaniu skutków pożaru, do którego doszło w dniu 19.02.2024 r. na terenie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów przy ul. Bublewicza w Olsztynie w trakcie prowadzonych prac rozruchowych. Dbając o transparentność naszej komunikacji, postanowiliśmy wspólnie podsumować podjęte działania.
Podejmowane przez nas działania bezpośrednio po zdarzeniu koncentrowały się i nadal koncentrują na wyjaśnieniu przyczyn i okoliczności zdarzenia w ramach obowiązujących procedur zarządzania.
Jednocześnie bezzwłocznie o sytuacji poinformowane zostały właściwe instytucje oraz organy, w tym Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego (PINB) oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, które bardzo sprawnie i profesjonalnie wspierają nas w analizie skutków zdarzenia.
W ramach współpracy z PINB, który już 19.02.2024 przeprowadził czynności kontrolne na terenie instalacji, inwestor jeszcze tego samego dnia zabezpieczył zbiorniki retencyjne, zbierające wodę z terenu instalacji w celu niedopuszczenia do przedostania się cieczy z akcji pożarniczej do gleby i wewnętrznego zbiornika wodnego znajdującego się na terenie instalacji.
Również 19.02 niezwłocznie przystąpiono do czyszczenia terenu instalacji. Zanieczyszczenia powstałe w trakcie zdarzenia są konsekwentnie gromadzone i przekazywane podmiotom mającym uprawnienia do zagospodarowania takich odpadów. Należy przypomnieć, że cały teren instalacji, zgodnie z wymogami prawnymi w zakresie ochrony środowiska, posiada odpowiednie zabezpieczenia przeciwdziałające ewentualnemu przeniknięciu zanieczyszczeń do gleby oraz wód gruntowych.
Z przeprowadzonych wstępnych oględzin instalacji wynika, że uszkodzeniu uległ niewielki jej fragment w postaci jednego silosa oraz jego oprzyrządowania. Doszło też do miejscowych uszkodzeń i powierzchniowych zabrudzeń elementów elewacji budynków w bezpośrednim otoczeniu silosa.Oszacowanie kosztów naprawy instalacji będzie możliwe po dokonaniu pełnych oględzin i przeprowadzeniu niezbędnych analiz przez likwidatora szkody powołanego przez ubezpieczyciela. Już na obecnym etapie możemy zdementować pojawiające się w przestrzeni medialnej nieautoryzowane doniesienia o przypuszczalnej wartości zniszczeń. Nie doszło bowiem do żadnych uszkodzeń kluczowych obiektów technologicznych, jak również Kotłowni Szczytowej, która jest eksploatowana i zabezpiecza dostawy ciepła na potrzeby mieszkańców Olsztyna.
Na końcu chcielibyśmy podziękować olsztyńskim strażakom, za natychmiastowe podjęcie interwencji oraz wszystkim organom i instytucjom wspierającym nas w skutecznym usuwaniu skutków zdarzenia. Bardzo doceniamy szczególnie błyskawiczne działania zarówno WIOŚ-iu, jak i PINB-u.
Podejmujemy wszystkie możliwe działania, by z podobną determinacją jak najszybciej przywrócić instalację do pełnej sprawności i możliwości kontynuowania prac rozruchowych.