Co kryje się pod nazwą MSP i dlaczego Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie zdecydowało się na taki krok?
Otóż w dobie światowej pandemii koronawirusa oraz w związku z wysoką dynamiką rozprzestrzeniania się SARS – COV – 2 w Polsce, zarząd Spółki zdecydował się na stworzenie MSP – miejsca stałego pobytu na terenie zakładu. Ma to na celu zabezpieczenie ciągłości produkcji i dostaw ciepła do mieszkańców Olsztyna.
„Jako przedsiębiorstwo, którego działalność ma strategiczne znaczenie dla mieszkańców Olsztyna oraz w trosce o bezpieczeństwo dostaw ciepła, zdecydowaliśmy o stworzeniu strefy, w której nasi pracownicy będą pozostawać w separacji od potencjalnego kontaktu z wirusem” – informuje Konrad Nowak, prezes zarządu Spółki MPEC. Oznacza to, że pracownicy, przez najbliższe dwa tygodnie, będą przebywać na ternie przedsiębiorstwa bez bezpośredniego kontaktu z otoczeniem zewnętrznym. Kontakt z bliskimi będzie możliwy jedynie za pośrednictwem kanałów elektronicznych.
Należy przy tym zaznaczyć, że każdy pracownik decydujący się na pracę w strefie stałego pobytu, dobrowolnie wyraził zgodę na poddanie się izolacji. „To poważne wyzwanie dla naszych pracowników. Wszyscy podjęli decyzję świadomie, w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo cieplne naszych mieszkańców. Ma to szczególne znaczenie w sezonie grzewczym, kiedy temperatury za oknem znacznie obniżają się” – dodaje Rafał Sierzputowski, kierownik Ciepłowni Kortowo.
Zanim pracownicy poddali się izolacji na terenie zakładu, każdy został zbadany na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, po to by wykluczyć potencjalne ognisko choroby w MSP. Obecnie w strefie przebywa 15 pracowników, którzy podzieleni są na trzy pięcioosobowe zmiany, które pracują w systemie 12-to godzinnym. Jest to niezbędna obsada gwarantująca sprawną i bezpieczną eksploatację Ciepłowni Kortowo. Taka organizacja pracy pozwala na 24-ro godzinny odpoczynek od świadczenia pracy.
Przedsiębiorstwo zapewniło również wszystkim przebywającym w MSP na terenie zakładu pracy, miejsca do wypoczynku oraz zorganizowało strefy regeneracji, relaksu i rekreacji. Ponadto pracownicy przez cały okres pobytu będą otrzymywać pełne wyżywienie.
Pierwsza grupa pracowników będzie przebywała w MSP na terenie zakładu pracy przez okres dwóch tygodni. Po tym czasie planowana jest rotacja pracowników deklarujących gotowość do świadczenia pracy na terenie przedsiębiorstwa w systemie izolacji.
Przypomnijmy, że z chwilą pojawienia się pierwszych doniesień o zakażeniach obywateli polskich koronawirusem SARS – COV – 2 w Polsce, Spółka MPEC natychmiast wdrożyła procedury mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa na terenie przedsiębiorstwa. Już wiosną była przygotowana do izolacji pracowników w MSP, wszystko po to, by zachować ciągłość dostaw ciepła do odbiorców. Wówczas okazało się, że krzywa zachorowań spada, a Olsztyn znalazł się w strefie najmniej zagrożonej epidemią. Stąd wiosną wdrożenie procedury MSP nie miało miejsca. Teraz nadszedł czas jej uruchomienia.