pl en

MPEC Olsztyn

...z nami zawsze będzie cieplej...

Wspieramy społeczność lokalną

 • Zabawa z dziećmi to dla nich pestka

  dodano: 2020-05-19 13:05:14

  Na Zatorzu powstała świetlica środowiskowa Pestka. Zanim jeszcze na dobre zaczęły się zapisy, już zabrakło miejsc. O Pestce, która zmieniła Zatorze, mówi Mateusz Dampc, wiceprezes fundacji Polska Rodzina.

  — Kiedy zaczęła się historia Pestki?

  — Początkiem była nasza fundacja. Powstała, by pomagać rodzinom zastępczym oraz m.in. dzieciom potrzebującym terapeutycznego wsparcia. Pod koniec 2016 roku założyliśmy Niepubliczną Poradnię Psychologiczno- Pedagogiczną „Rodzinka”, w której to prowadzimy bezpłatne zajęcia specjalistyczne - wczesne wspomaganie rozwoju dziecka. Mowa tutaj m.in. o terapii logopedycznej, integracji sensorycznej czy treningu umiejętności społecznych. Współpracujemy też z przedszkolami, w których nasi terapeuci prowadzą zajęcia. Po pewnym czasie zaobserwowaliśmy, że w Olsztynie są dzielnice, które są w pewnym sensie zaniedbane. Zauważyliśmy, że wśród nich jest właśnie Zatorze. W ten sposób we wrześniu 2018 roku powstała świetlica środowiskowa Pestka, która znalazła się na Zatorzu właśnie. Na początku nie wiedzieliśmy, czy nasza propozycja trafi do rodziców. Czy będą chcieli, by dzieci uczestniczyły w zajęciach. Po miesiącu okazało się, że niemal każdego dnia rodzice pukali do naszych drzwi i dopytywali, co będzie działo się w Pestce i czy będzie można zapisać dzieci. Po dwóch tygodniach lista zapełniła się tak szybko, że natychmiast zabrakło miejsc. Stworzyliśmy więc bardzo długą listę rezerwową. Liczba dzieci wystarczyłaby na stworzenie trzech takich świetlic.

  — Co tak przyciągnęło najmłodszych, że tak szybko zabrakło miejsc?

  — Prowadzimy bardzo różne zajęcia, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W czwartki jest to na przykład Kino Pestki, czyli zajęcia z edukacji filmowej. Nasi uczestnicy sadowią się na kanapie, na poduchach i oglądamy razem filmy lub bajki, a potem o nich rozmawiamy. Utarło się też, że zawsze w trakcie przekąskami, które otrzymujemy od Banku Żywności. Czwartek jest chyba najbardziej obleganym dniem w tygodniu (śmiech). U nas jest naprawdę bardzo fajna, domowa atmosfera. W poniedziałki mamy na przykład zajęcia socjoterapeutyczne. Od przyszłego tygodnia rozpoczynamy cykl dziesięciu spotkań „Apteczki pierwszej pomocy emocjonalnej”, które poprowadzą dwie terapeutki. Dzieci czują się u nas bardzo dobrze, swobodnie. Chętnie angażują się w zajęcia i proponowane przez nas działania.

  — Są to przedsięwzięcia związane również z olsztyńskimi przedsiębiorcami, kt órzy was ws pierają. Dzięki spółce MPEC były to na przykład Lekc je Ciepła. Na czym polegały?

  — Odbyły się trzy takie lekcje. Były to zajęcia edukacyjne o cieple systemowym. Rozmawialiśmy na przykład o tym, jak działa elektrociepłownia, i razem z dziećmi próbowaliśmy znaleźć odpowiedź m.in. na pytanie, skąd bierze się ciepło w kaloryferach oraz ciepła woda w kranach. Przeprowadziliśmy też wiele ciekawych doświadczeń, m.in. na temat funkcjonowania systemu ciepłowniczego i wymiany ciepła. Mimo że zajęcia miały określony czas, zawsze trwały dłużej, tak duże budziły zainteresowanie.

  — Chcecie pokazać, że są znacznie ciekaws ze zajęcia od kolejnej gry czy godzin spędzonych na wpatrywaniu się w ekran smartfona?

  — To jedno z naszych założeń. Umiejętność funkcjonowania w grupie jest bardzo ważna, a satysfakcja z niej płynąca staje się motorem do podejmowania wielu rozwijających działań. W czasie jednych z zajęć najmłodsi mieli za zadanie dokończyć zdanie „Moją najszczęśliwszą w życiu chwilą było...”. Co się okazało? Dzieci odpowiadały: „kiedy otrzymałem komputer”. To znak naszych czasów. Zapytaliśmy też, kiedy dzieci czują się kochane przez rodziców. Stwierdzały: „kiedy rodzice pozwalają grać na komputerze lub tablecie”. To był jeden z powodów, dla których w czasie ferii zorganizowaliśmy warsztaty o uzależnieniach m.in. od komputera czy telefonu komórkowego. Proponujemy dzieciom alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu. Są to na przykład zajęcia taneczne, które prowadzą wolontariusze - tancerze z Fundacji Tańca i Sztuki ARToffNIA, zresztą nasi sąsiedzi z Zatorza. Dzieci są nimi zachwycone. Ważniejsze jest coś jeszcze. Fakt, że ktoś interesuje się nimi i chce podzielić się swoją pasją, i to, że chce im poświęcić swój czas.

  — Bo dziś czasu brakuje nam najbardziej.

  — Tak, i ten problem jest naprawdę zauważalny. Dzieci zaczynają naukę o godzinie 8, w naszej świetlicy są czasem do godziny 18. Naszą rolą jest więc, by to u nas miały zapewnione zajęcia, które pozwolą im na wszechstronny rozwój. Pestka działa tak naprawdę niemal pół roku, a my wciąż się rozwijamy. Współpracuje z nami coraz więcej instytucji, specjalistów. Cieszymy się, że stajemy się ważni dla mieszkańców osiedla. Przychodzą do nas, dopytują się, czy czegoś nam nie potrzeba. Ktoś podrzuci książki, ktoś inny gry. To naprawdę miłe. Wspierają nas też lokalni przedsiębiorcy. Ostatnio dostaliśmy z piekarni ciasta z okazji Bożego Narodzenia, właścicielka kwiaciarni podarowała nam ozdoby. A mieszkańcy Zatorza zaglądają do nas i mówią: „Fajnie, że jesteście. I obyście byli tutaj jak najdłużej”.

  Rozmowa z Czasopisma MPEC Sp. z o.o. w Olsztynie - Dobra Energia 1 (24) kwiecień 2019

Aktualności

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Kontakt

Stacja meteo "Słoneczny Stok" w Olsztynie

Położenie geograficzne: 53°47' N; 20°30' E
Temperatura powietrza: °C
Prędkość wiatru: m/s
Nasłonecznienie: W/m2

Ciepłownia "Kortowo"

Przepływ wody sieciowej: m3/h
Moc źródła ciepła: MW
Temp. wody zasilającej MSC: °C
Temp. wody zwracanej z MSC: °C

Elektrociepłownia "Michelin"

Przepływ wody sieciowej: m3/h
Moc źródła ciepła: MW
Temp. wody zasilającej MSC: °C
Temp. wody zwracanej z MSC: °C

facebook