pl en

MPEC Olsztyn

...z nami zawsze będzie cieplej...

Wspieramy społeczność lokalną

 • Spadające gwiazdy w Parku Centralnym

  dodano: 2018-12-16 13:17:00

  Warmińska Noc Perseidów po raz kolejny była jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z nauką i astronomią tego lata.

  Podczas sierpniowych nocy niebo zasypuje nas gwiazdami. Naprawdę? W czasie Warmińskiej Nocy Perseidów w parku Centralnym mogliśmy podziwiać niezwykłe astronomiczne widowisko i dowiedzieć się, czym naprawdę są spadające gwiazdy. Sierpniowe meteory możemy obserwować każdego roku, gdy nasza Ziemia przecina orbitę komety Swifta- Tuttlea, a kulminacja następuje w okolicach 12 sierpnia. Spadające gwiazdy można obserwować gołym okiem przy okazji snuć marzenia. Te ostatnie wypowiedziane podobno w tę niezwykłą noc, mają dużą szansę na spełnienie. To było jedno z wydarzeń, które wsparła spółka MPEC.
  — W tym roku mieliśmy za sobą spektakularne zaćmienie Księżyca, w tym samym czasie była wielka opozycja Marsa. W sierpniu z kolei była to Warmińska Noc Perseidów, która jest cyklicznym wydarzeniem promującym astronomię w formie rodzinnego pikniku — tłumaczy Magdalena Pilska-Piotrowska z olsztyńskiego planetarium. — Odbywają się m.in popularnonaukowe prelekcje, jest wiele animacji i zabaw, w czasie których przemycamy wiedzę astronomiczną.

  W olsztyńskim parku Centralnym tej nocy można spotkać ekspertów, którzy uczą m.in., jak używać obrotowej mapy nieba. Z kolei miłośnicy meteorytów mogą porozmawiać o swojej pasji z naukowcami. Organizatorzy Warmińskiej Nocy Perseidów zawsze planują także rodzinne działania animacyjne. W czasie specjalnych warsztatów rodzice i ich pociechy poznają zasady, które rządzą naszym niebem.

  — Spotkaliśmy się z bardzo dużym zainteresowaniem. To była druga edycja wydarzenia i widać, że mieszkańcy na nie oczekiwali — dodaje Magdalena Pilska-Piotrowska. — Okazuje się, że astronomia wiele osób intryguje. A pytania? Nie dotyczyły tylko spadających gwiazd. Wyjątkowe jest miejsce, gdzie się odbywa Warmińska Noc Perseidów, czyli park Centralny. Nie jest to może punkt idealny do obserwacji astronomicznych, bo to centrum miasta, ale naszym celem jest, by zainteresować i zainspirować do własnych poszukiwań.

  Źródło: Czasopismo MPEC Sp. z o.o. w Olsztynie - Dobra Energia 2 (23) grudzień 2018. 

Aktualności

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Kontakt

Stacja meteo "Słoneczny Stok" w Olsztynie

Położenie geograficzne: 53°47' N; 20°30' E
Temperatura powietrza: °C
Prędkość wiatru: m/s
Nasłonecznienie: W/m2

Ciepłownia "Kortowo"

Przepływ wody sieciowej: m3/h
Moc źródła ciepła: MW
Temp. wody zasilającej MSC: °C
Temp. wody zwracanej z MSC: °C

Elektrociepłownia "Michelin"

Przepływ wody sieciowej: m3/h
Moc źródła ciepła: MW
Temp. wody zasilającej MSC: °C
Temp. wody zwracanej z MSC: °C

facebook